9orasiskola2424242sdcfvgbhn

 

A közoktatásban többször felvetődött már az ötlet, hogy reggel nyolc helyett kilenckor kezdődne az oktatás.

A Mandiner megkereste a Belügyminisztériumot ezzel kapcsolatban, hogy megtudja, van-e alapja a pletykáknak és történt-e bármilyen egyeztetés a szakmai szervezetekkel az elmúlt hónapokban.

A téma legutóbb a közösségi oldalakon terjedt vírusszerűen, ahol a megszokott reggel 8-as időpont helyett a 9 órai kezdést javasolták. Az iskolakezdés kérdése tavaly ősszel is előkerült, amikor ismét felmerült az ötlet.

Magyarországon az első óra kezdő időpontját nem határozza meg jogszabály, így az iskolák saját hatáskörükben dönthetnek erről. A Magyar Alvás Szövetség és a Szinapszis Egészségkutató két éve végzett egy közös kutatást, amelyben megállapították, hogy az utóbbi években folyamatosan romlottak az alvási mutatók a fiatalok körében.



A fiatalok egyre kevesebbet és egyre kevésbé pihentető módon alszanak. A két szervezet ezért felvetette, hogy mi lenne, ha az első óra a megszokott 8:00 helyett egy órával később, 9:00-kor kezdődne.

Belügyminisztérium állásfoglalása

A Mandiner megkereste a Belügyminisztériumot, hogy megtudja, van-e alapja a közösségi oldalakon terjedő információknak, valamint történt-e egyeztetés a szakmai szervezetekkel az iskolakezdés időpontjának változtatásáról.

A minisztérium sajtóosztálya válaszában hangsúlyozta, hogy továbbra sem áll szándékukban központilag meghatározni az első tanítási óra kezdetének időpontját.

 

“Azt – célszerűen az iskolaszék, ennek hiányában az iskolai szülői szervezet, közösség és az iskolai diákönkormányzat véleményének kikérésével, a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet keretei között – a nevelési-oktatási intézmények önállóan határozzák meg” – fogalmaztak.

Ez a válasz megegyezik azzal, amit a Belügyminisztérium szeptemberben is küldött a lapnak, tehát kijelenthető, hogy a közösségi oldalakon megjelenő információk nem voltak mások, mint álhírek.

Szülői visszajelzések

A Pénzcentrum tavaly ősszel készített egy kutatást, amelyből egyértelműen kiderült, hogy a szülők többsége nem támogatja a későbbi iskolakezdést. Ennek magyarázata egyszerű: a legtöbb szülő 8-tól vagy 9-től dolgozik, így jelenleg meg tudják oldani, hogy gyerekeiket elviszik iskolába, majd onnan indulnak dolgozni.

A későbbi iskolakezdés esetén azonban sokuknak teljesen át kellene variálni a napi ritmusukat.



A reggel nyolc helyett kilenckor kezdődő tanítás ötlete továbbra is napirenden van, de a Belügyminisztérium álláspontja szerint az első óra kezdetének időpontját az iskolák saját hatáskörben határozzák meg.

A közösségi oldalakon terjedő információk pedig alaptalanok voltak. A szülők többsége jelenleg nem támogatja az ötletet, mivel az megnehezítené a napi rutinjukat és a munkahelyi kötelezettségeik teljesítését.

 

forrás

Oszd meg ezt a bejegyzést!